throttle valve, diam. 224x1,5 mm
KMH item number
2212075-2D
steel DC01, galvanized
throttle valve, diam. 224x1,5 mm, steel DC01, galvanized
| Remark | measurements for 2 mm piping |
|---|---|
| dimensions a | 224 mm |
| dimensions b | 170 mm |
| dimensions c | 132 mm |
| dimensions dlw | 219 mm |
| dimensions dn | 224 mm |
| ATEX execution | ATEX zone 20 (inside) / zone 21 (outside) |
| coating | galvanized |
| activity | manually operated |
| flap seal | no |
| grounding lug | no |
| material | DC01 |
| nominal width | 224 |
| maximum temperature | °C |
| minimum temperature | °C |
| maximum temperature (short-term) | °C |
| material thickness | 1,5 mm |
| conductivity | yes |
| Commodity statistical number | 8481 80 85 |
| weight in kg | 3,3000 |
| Remark | mistakes and amendments reserved |


